Student Representative Committee

The members of the School of Business and Management (SBM) Undergraduate (UG) Student Representative Committee act as bridge persons between students and staff. They are here to represent your views on any issues affecting the quality of your student experience.

 

Total number of student representatives in Fall 2018-19: 20

Open Nomination

In order to recruit student members with different backgrounds to join our Committee, we reserve 3 vacancies through an open nomination and mass voting in Fall 2018.

Commitment:

  • Expected Serving Terms: Fall Term of 2018 – Summer Term of 2019
  • Committee Meetings: 2-3 per term
    Meetings in Fall 2018/19: October 3, 2018 (1st meeting), 2nd meeting to be confirmed
  • May involve in sub-committee work

Nomination and Voting Period:

  • Open Nomination Period: September 18 - 23, 2018
  • Voting Period: September 24-27, 2018   Click here to enter the voting system
  • Result Announcement: September 28, 2018

Result:

The following three students have been successful elected into the Student Representative Committee 2018/19. 

Wan-Yun CHOU
B&M Yr1
Jason NG
QFIN Yr1
Rex YEUNG
ECON Yr 1

Program Nomination

We have nominations from programs, i.e. ACCT, ECON, FINA, GBM, GBUS, IS, OM, MGMT, MARK, ECOF, QFIN, WBB, BIBU & MAEC. If you wish to represent the fellows of your program, please contact the UG Program Coordinator of the related department.

Business Student Union Nomination

1 student representative will be selected from the Business Student Union.

SBM UG Student Representatives (Fall 2018-19)

Program Nomination

Tiffany CHAN
mychanar@connect.ust.hk
ACCT Yr3
Nominated by ACCT
Dennis LAM
hhlamab@connect.ust.hk
ECOF Yr4
Nominated by ECOF
Ivan YEUNG
kfyeungac@connect.ust.hk
FINA Yr2
Nominated by FINA
Ka Yan LAM
kylamba@connect.ust.hk
ECON Yr3
Nominated by ECON
Sunny CHAN
hcchanay@connect.ust.hk
QFIN Yr2
Nominated by QFIN
Benny HUI
hshui@connect.ust.hk
OM & MGMT Yr4
Nominated by OM
Taylor CHOI
hychoiac@connect.ust.hk
MARK & IS Yr4
Nominated by MARK
Laura CHEUNG
ylcheungah@connect.ust.hk
MGMT Yr3
Nominated by MGMT
Justin CHEUNG
hccheungal@connect.ust.hk
GBUS & FINA Yr3
Nominated by GBUS
Victor WONG
hcwongal@connect.ust.hk
BIBU Yr3
Nominated by BIBU
Isabella ZHOU
zzhoubc@connect.ust.hk
MAEC Yr2
Nominated by MAEC
Rennie JIANG
ryjiang@connect.ust.hk
WBB Yr2
Nominated by WBB

 

BSU Nomination

Anna MOON
gmoon@connect.ust.hk
IS Yr2

 

Academic Affairs and Advising (AAA) Counselor Nomination

Caroline ELEONORA
celeonoraaa@connect.ust.hk
B&M Yr2
Christine POON
stcpoon@connect.ust.hk
GBUS Yr2
Samantha STEPTOE
sisteptoe@connect.ust.hk
IS Yr3

 

Open Nomination

Wan-Yun CHOU
wchou@connect.ust.hk
B&M Yr1
Jason NG
mkngac@connect.ust.hk
QFIN Yr1
Rex YEUNG
cmyeungag@connect.ust.hk
ECON Yr 1
Margaret YAU
cmyau@connect.ust.hk
ACCT & MARK Yr4

 

Committee Meeting Minutes